Indkvartering
- Enkeltværelse (1 person)
- Dobbeltværelse (2 personer)
- 2-personersværelse (2 personer separate senge)
- Trippel-værelse (3 personer)
from 0 review
9 Days 8 Nights
Daily Tour
Unlimited
___
Ankomst til JKIA lufthavn, hvor vores lufthavnsrepræsentant/chauffør venter på dig med navneskilt. Derefter transport til hotel i Nairobi, hvor du kan slappe af og derefter spise middag samt overnatte.
Der vil være en kort safari briefing, hvorefter man fortsætter til Sweetwaters. Her ankommer vi til en sen frokost. Sweetwaters har udsigt over et oplyst vandhul, der giver den besøgende en uforglemmelig mulighed for at se og tage fotografier af dyr i deres naturlige omgivelser. ’’Game drive’’ i reservatet eller ’’game walk’’ med eskorteret af en kyndig ranger, fugleture, kamel-safari eller en tur til chimpanse-reservatet, som kan iagttages fra båd på floden Ewaso Nyiro. Man kan blandt andet også se både elefanter og næsehorn her. Middag og overnatning på Sweetwaters Tented Camp.
Afrejse efter morgenmaden, transport mod syd ad Bogoria-søen, som er en lavvandet natronsø med en meget smuk natur og hjemstedet for flamingoer. Ankomst til de varme kilder og gejsere, som alle bidrager til søens utrolige skønhed. Frokost på hotellet, og udforskning af området om eftermiddagen. Middag og overnatning på Lake Bogoria Spa and Resort
Morgenmad i lodgen, afgang med madpakker og transport til Maasai Mara Game Reserve. Ankomst om eftermiddagen, herefter kan man udforske parken med game drive om eftermiddagen. Senere transport til Lodge eller Camp til middag og overnatning.
Heldagsoplevelse af Mara-magien i Kenyas størst reservat, som er en udvidelse af Serengeti National Park i Tanzania. Mara-reservatet er det mest populære i Kenya, og det skyldes den forbløffende koncentration af vildt i parken året rundt med den store dyremigrationen, som hovedsageligt sker i juli og august. Den kaldes ofte verdens sjete under. Der kan arrangeres besøg i en Maasai-landsby for dem, der er interesseret mod et ekstra gebyr. Middag og overnatning i Camp eller Lodge.
Afrejse efter morgenmaden, og kørsel til Naivasha. Der vil være en spadsertur ved Hell's gate – derefter frokost på picnicstedet med medbragt mad. Om eftermiddagen køres til lodgen, hvor man tager en bådtur på en times tid på Lake Naivasha, middag og overnatning i Lake Naivasha Sopa Lodge.
Morgenmad i lodgen, afgang med madpakker og transport til Amboseli National Park. Ankomst om eftermiddagen, herefter kan man udforske parken med game drive om eftermiddagen. Senere transport til Lodge eller Camp til middag og overnatning.
Hele dagen tilbringes i parken med at se det vilde dyreliv i denne næst mest populære park i Kenya. Her har man en god mulighed for at se alle 'Big Five' og en række andre vilde dyr med den sneklædte Mt. Kilimanjaro - det højeste i Afrika - i baggrunden. Der kan arrangeres besøg i en Maasai-landsby for dem, der er interesseret mod et ekstra gebyr. Middag og overnatning i Camp eller Lodge.
Afrejse efter morgenmaden, med picnic bokse med kold mad, og kørsel til Nairobi, hvor man ankommer tidligt på eftermiddagen – derefter tranport til JKIA lufthavn med afgang hjem.
Leave a reply